Czy świat znalazł się w niewoli wzrostu?

8 grudnia 2016 roku w siedzibie Instytutu Francuskiego w Warszawie odbyła się debata „Czy świat znalazł się w niewoli wzrostu?”, zorganizowana z okazji premiery polskiego wydania książki francuskiego ekonomisty Daniela Cohena W niewoli wzrostu. Debatę poprowadził autor przedmowy do polskiego wydania Marek Beylin, a wśród panelistów znaleźli się:

– Zuzanna Radzik – teolożka i publicystka, która wskazywała, iż zderzenie nieograniczonej chęci konsumpcji z ograniczonością zasobów to problem, którym zajmują się nie tylko ekonomiści, ale również m.in. teolodzy, czego przykładem jest chociażby encyklika papieża Franciszka Laudato si'.
– Marcin Popkiewicz – analityk megatrendów, autor i dziennikarz. Autor bestsellerów Świat na rozdrożu i Rewolucja energetyczna. Ale po co?. Redaktor portali ziemianarozdrozu.pl i naukaoklimacie.pl, który wskazywał, jak istotne są dla świata uwarunkowania wynikające z powiązania gospodarki, energii, zasobów i środowiska.
– Marcin Roszkowski – ekonomista, prezes Instytutu Jagiellońskiego, który przeanalizował konsekwencje „niewoli wzrostu” dla Europy Środkowej.

W niezwykle ciekawą oraz wielowątkową dyskusję włączyli się również licznie obecni goście, którzy chętnie zadawali pytania uczestnikom debaty. Żywa i owocna dyskusja dowiodła, że tematyka książki Daniela Cohena dotyka niezwykle istotnych kwestii ekonomiczno-społecznych, a także moralnych.

Zdjęcia: Marta Kamińska